Překonejte strach ze zubaře

Dentální fobie je jednou z velmi častých příčin, proč lidé vynechávají pravidelné prohlídky u zubaře. Bolesti hlavy a nevolnost překvapí objednaného pacienta vždy v den návštěvy a ten tak svůj termín musí v kalendáři neustále posouvat. Potýkáte se při pomyšlení na zubařské křeslo s obdobnými problémy? Pravděpodobně trpíte strachem z návštěvy ze zubní ordinace, ovšem nemusíte mít obavy. Připravili jsme pro Vás několik tipů, jak se s Vaším „strašákem“ vypořádat.

NAPLÁNUJTE SI DEN NÁVŠTĚVY

Samotné obavy ve Vás může vyvolat už jen přeplněná čekárna, skučící pacienti čekající na ošetření nebo zvuk zubařské vrtačky vycházející z ordinace. Proto je důležité si vše naplánovat, abyste nemuseli dlouho vysedávat v čekárně, nebo si jednoduše zvolit takového lékaře, který má přehled o své kapacitě a své pacient objednává, tak aby každé ošetření na sebe navazovalo. Datum preventivní prohlídky u zubaře volte potom tak, abyste se v osudný den příjemně prospali, v klidu najedli a rozhodně nemějte v plánu jiné stresové situace.

ZAPOSLOUCHEJTE SE DO OBLÍBENÉ HUDBY

Jednou z častých relaxačních metod, které lidé praktikují je poslech hudby. Tak proč jí nevyužít při cestě k zubaři. Nasaďte si sluchátka a nechte se uvolnit Vašimi oblíbenými interprety. Odbouráte tak nejen stres ve své hlavě, ale zabráníte i nepříjemným zvukům, které na Vás čekají v již zmiňované čekárně.

NECHTE SE DOPROVODIT

I když do ordinace nakonec budete vstupovat sami, i při cestě k zubařovi platí, že ve dvou se to lépe táhne. Druhá osoba Vám snadno pomůže myslet na jiné věci, a pokud i tak budete mít hlavu plnou strachu nebo obav, můžete se o ně s někým alespoň podělit. Je známé, že pokud se máte komu svěřit, nebudete své obavy sdílet tak intenzivně, jako kdybyste byli sami.

PO VÝKONU NÁLEŽÍ ODMĚNA

Nebojte se za své „výkony“ odměnit. Pokud si slíbíte, že si za překonaný strach zajdete koupit něco hezkého na sebe, nebo si dopřejete například večeři ve své oblíbené restauraci, nepříjemné chvilky Vám budou ubíhat mnohem veseleji. Vždyť se jedná maximálně o 10 minut a pak je celý zbytek dne jen Váš.

Hrůzu ze zubaře má velké procento lidí a fakt, že na to nejste sami, Vám může jenom pomoci. Vytvořte si před, ale i po návštěvě svůj rituál, který vám pomůže strach se zubaře odbourat. Pokud se přece budete o svůj chrup starat pravidelně a s péčí, bude Vás pravidelná návštěva zubaře čekat jen jednou za půl roku.