Léčba galvanizmu

Orální elektrogalvanismus: Kovy v ústní dutině jako riziko pro zdraví

Trpíte některým z následujících symptomů?

  • Kovová, slaná nebo kyselá chuť v ústech
  • Pálení nebo brnění ústní sliznice
  • Bolest v ústech neznámého původu
  • Zvýšené slinění

Příčinou je pravděpodobně orální elektrogalvanismus. Ten vzniká z důvodu přítomnosti kovů (kovových korunek, čepů, implantátů, rovnátek, piercingu aj.) v ústní dutině. Je to doslova, jako byste v ústech měli baterii.

Orální galvanismus se vyplatí nepodceňovat – pojí se s ním totiž řada autoimunitních onemocnění, např. lichen planus (záněty sliznic v ústní dutině), vřídky, vyrážky, záněty nebo podráždění dásní. Dalšími častými symptomy bývá bolest hlavy, ztráta sluchu, zvonění v uších, závratě, poruchy vidění, nespavost, chronická únava, ztráta paměti a celková podrážděnost.

Elektrický proud a tok iontů mezi různými slitinami v ústní dutině může způsobovat poruchy nervového systému. Mozek totiž generuje vlastní elektrické napětí o různých frekvencích, které ovlivňuje naše emoce, náladu, ale třeba i tělesnou motoriku. Vzhledem k tomu, že horní zuby jsou uloženy jen cca 5 cm od mozku, elektrogalvanismus může neblaze ovlivňovat fyziologické procesy v mozku a potažmo v celém těle.

Dalším nepříjemným důsledkem orálního galvanismu je koroze kovů – právě těch, které slouží jako protetické náhrady chybějících nebo poškozených zubů. A co více, vedlejší produkty koroze se pak uvolňují do slin a dostávají se do těla. Představují tak zátěž pro imunitní systém.

Pro léčbu je důležitá správná diagnostika a odstranění kovových slitin z ústní dutiny. Dnešní stomatologie již naštěstí zná a používá vhodnější alternativy kovových slitin pro veškeré dentální konstrukce. Na výběr máte nekovové varianty plomb, korunek, můstků, ortodontických materiálů a implantátů.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.