Keramické zubní implantáty

Keramika: Zdravější, bílá a trvanlivější alternativa titanu a zubů s chronickou infekcí

Keramika nebo zirkon (ve formě oxidu zirkoničitého, ZrO2) jsou z hlediska stomatologie doslova revolučními materiály. Velmi nás těší, že pacientům můžeme nabídnout keramickou nebo zirkonovou alternativu klasických implantátů, a to v bílé barvě, která neobsahuje kovy a je tvrdší než ocel. A co je nejdůležitější z hlediska zdraví, má vynikající biokompatibilitu (neohrožuje organismus) a trvanlivost.

Keramika je – navzdory extrémně složitému výrobnímu procesu – perfektním materiálem pro implantáty. I proto jsou v současnosti keramické implantáty jedničkou na světovém trhu (což potvrzuje třeba i společnost STRAUMANN®, která vyrábí titanové implantáty a která v roce 2014 uvedla na trh také keramický implantát).

Z hlediska času zirkonové implantáty vykazují výrazně lepší stabilitu než titanové implantáty, včetně estetické výhody (na rozdíl od šedočerného titanu jsou bílé).

Hlavní výhody keramiky:

  • Keramika je imunologicky neutrální a ne-alergenní materiál, jehož biokompatibilita garantuje plné zahojení a osteointegraci v čelistní kosti.
  • Keramické implantáty jsou vynikající z hlediska estetiky díky bílé barvě, která na rozdíl od titanu nikdy neprosvítá přes měkké tkáně.
  • Keramika vykazuje nulové riziko periimplantitidy (zánětu kolem implantátu) a proto je dlouhodobě výrazně lepší volbou než titan.
  • Keramika je na rozdíl od titanu odolná vůči chemické korozi, nevede elektrický proud ani teplo.
  • Afinita měkkých tkání: na rozdíl od titanu přirůstá na zirkoničitý implantát také měkká tkáň (gingiva) stejně jako kost. To zabraňuje průniku bakterií mezi implantát a dáseň.
  • Absence tažnosti keramiky poskytuje další klíčovou výhodu: implantát zůstává v čelistní kosti zcela tuhý, bez pohybu, na rozdíl od titanu, který je vysoce tažným materiálem. Tenká zužující se kost kolem implantátu proto není reabsorbována.
  • Bakteriální růst na povrchu zirkoničitého implantátu je velmi málo pravděpodobný. Proto vytváří v ústní dutině vhodnější prostředí, které podporuje zdraví dásní kolem implantátu.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.