Představuje kov v ústech nebezpečí pro vaše zdraví?

Galvanismus je proces vytváření elektrického proudu, ke kterému dochází v situaci, kdy se kovy nebo kovové slitiny nacházejí ve vlhkém prostředí bohatém na ionty. A přesně tato situace se může odehrávat i ve vaší ústní dutině, pokud jsou vaše zuby opraveny pomocí různých kovů a dostanou se do styku se slinou. O ústním galvanismu se jako o jevu dnes mluví jen velmi zřídka, i přesto, že toto téma bylo předmětem obav stomatologické profese již v roce 1800, kdy byla oprava zubů pomocí kovů jedinou volbou. Bohužel bouřlivé diskuze odvál čas a na mnohé se zapomnělo.

KDY SE PŘI ZUBNÍM OŠETŘENÍ OBVYKLE POUŽÍVÁ KOV?

K běžným zubním opravám, ve kterých se využívá kov, patří: amalgámové plomby, kovové čepy, kovokeramické korunky a můstky, titanové zubní implantáty. Dále také ortodontická rovnátka, drátky nebo retainery a ústní piercingy.

CO DOKÁŽE GALVANISMUS ZPŮSOBIT?

Ukázalo se, že elektrický proud a tok iontů mezi různými slitinami ve vašich zubech způsobuje potíže s nervovým systémem. Mozek generuje měřitelná napětí v různých frekvenčních rozpětích, která řídí vše od našich emocí po motorické dovednosti. Práce mozku se pohybuje přibližně kolem osmi nanoampér, což je zhruba 1000x slabší proud než proud vytvářený mezi kovy v ústech. Pokud se na tento problém podíváte obecně. Je to jako kdybyste se místo 9 voltové baterie dotkli holých kabelů přímo z elektrické zásuvky. Vzhledem k tomu, že uložení horních zubů je méně než 5 centimetrů od mozku, jsou na místě obavy z množství elektrické aktivity, která dokáže vyvolat nesprávně orientované impulzy ovlivňující vaše chování.

SYMPTOMY ORÁLNÍHO GALVANISMU

Vytváření galvanického proudu v ústech může znamenat tyto orální symptomy: pálení nebo brnění jazyka, někdy nazývané „syndrom pálících úst“, bolest v ústech neznámého původu, kovová, slaná nebo kyselá chuť v ústech, zvýšené slinění. S orálním galvanismem se rovněž spojují autoimunitní nemoci, jako je orální lichen planus, podobně jako vřídky, vyrážky a neurčený zánět nebo dráždění dásní. Orální galvanismus se podílí na systémových stavech, ke kterým může patřit bolest hlavy, ztráta sluchu, zvonění v uších, závrať, problémy se zrakem, nespavost, chronická únava, ztráta paměti a podrážděnost kvůli účinkům na centrální nervový systém.

Dalším důsledkem orálního galvanismu je koroze kovů. Přenos elektronů mezi odlišnými kovy může způsobit korozi kovů v ústech. Tyto vedlejší produkty oxidace se pak mohou uvolňovat do těla a způsobit další rozvrat v těle. Jakmile se různé dentální kovy uvolní kvůli galvanismu, traumatu nebo korozi do těla, jsou přitahovány k různým tkáním lidského těla.

RTUŤ

Látky rtutě mohou například migrovat do mozku, kloubů a ledvin.

BERYLLIUM

Je látka, která se používá v některých zubních slitinách. V těle se pak ukládá zejména v játrech a ledvinách.

PÁJEDLA A BARVIVA

Obsahem těchto látek je kadmium, o kterém je známo, že se hromadí též v játrech a ledvinách.

NIKL

Prvky niklu se ukládají taktéž do ledvin, ale také do plic, nebo centrálního nervového systému a kůže.

V zájmu biologického zubního lékařství je pomáhat pacientům v obnovení celkově dobrého zdravotního stavu a pohody, a proto pátráme po všem, co může působit narušení imunitního systému.

Galvanismus je jen jeden z problémů, po kterém pátráme, především u pacientů, jejichž imunitní systém může vykazovat známky ohrožení. Naštěstí žijeme v době, kdy existují dobré alternativy zubních oprav na bázi kovů. Dnes jsou k dispozici nekovové varianty plomb, korunek, můstků, zubních protéz, ortodontických materiálů a zubních implantátů. Každou dentální potřebu tak lze pokrýt s použitím nekovových alternativ!

Máte obavy, že kovové slitiny ovlivňují i Vás? Domluvte si konzultaci s lékařem a najděte možné řešení.