Navracíme úsměv – zubní korunky a můstky

Ačkoli se může zdát, že jsou v dnešní době zubní náhrady zcela běžnou a nikterak výjimečnou částí stomatologie. Opak je pravdou. Jedná se o činnost, která by se s trochou nadsázky dala označit za umění. Nejen že je maximálně náročná na stomatologovu zdatnost, praxi a schopnosti. Odvíjí se také od pečlivosti a kvality zubního technika. Výsledná náhrada je tak „uměleckým“ dílem několika skutečných odborníků.

Funkce zubních náhrad

Zubní korunky a můstky patří mezi nejvyužívanější fixní protetické náhrady v současné zubařině. Zubní můstky slouží k přemostění mezery, která vzniká v důsledku chybějících zubů, nebo jako estetická fixní protetická práce.

Naopak zubní korunky sloučí jako protetické náhrady (ochranné pláště), které se nasazují na speciální implantáty, nebo upravené zuby.

Zubní korunky se nejčastěji uplatňují u zubů, které jsou nějakým způsobem poškozeny a tím hrozí jejich trvalé zničení. Korunka může nahradit také zpětnou funkci zubu, který nenávratně poškodila zubní infekce. Odumřelý zub je v drtivé většině případů vhodné nahradit implantátem s již zmíněnou korunkou.

K výrobě se využívají různé materiály

V moderním zubním lékařství jsou stále standardem kovové slitiny na bázi niklu, kobaltu, chromu a jiných kovů. Zubní klinika Yurmax ovšem všechny své pacienty, a to i budoucí, varuje před používáním jakýkoliv kovů v ústech.

Vzhledem k tomu, že v ústech převládá velmi agresivní prostředí, i ty nejkvalitnější kovy reagují tak, že korodují a vylučují ionty kovů, které jsou obsaženy ve slitině.

S použitím různých kovových náhrad v ústech se objevuje riziko vzniku galvanického proudu. Příznakem toho může být kovová, či slaná chuť v ústech, nebo také pocit pálení. Velmi často kovové slitiny reagují s amalgámovými plombami.

Pro tvorbu zubních náhrad používáme jenom materiály neosahující kov, a to buď  zirkonoxid, nebo keramiku. Každý z těchto materiálů má své vlastnosti a je na zodpovědnosti lékaře, aby zvolil ten nejvhodnější.

Vhodnou volbou nejsou ani pryskyřicové zubní náhrady. Jejich barva je sice bílá a cena za zhotovení je poměrně levná. Jsou ovšem velice měkké a nestálé, proto se používají pouze jako provizorní náhrady.

Tím nejideálnějším řeším, jsou bezpochyby, náhrady vyrobené ze speciálních keramik. Nejen, že je tento materiál estetický a přirozený. Je také velice pevný.

Životnost zubních náhrad a moderní technologie

Trvanlivost a odolnost zubních náhrad je do určité míry omezená.

Životnost korunky je ovlivněna spoustou faktorů, ale jeden ze základních je přesnost zhotovení. Ta se vždy odvíjí od kvalitního plánování, přesnosti broušení zubu, kvalitě otiskového materiálu a kvalitě materiálů včetně technologie využité zubním technikem.

Pacienti nemají bohužel možnost kontrolovat  každý krok svého zubního lékaře, ale máme pro Vás tip: https://www.yurmax.cz/jak-zjistit-zda-je-zubni-korunka-zhotovena-spravne/

Díky tomu, že veškerá výroba probíhá v naší vlastní laboratoři. Jsme schopni si ohlídat, že dodržujeme všechny postupy pro správné zhotovení zubních korunek a můstků. Za naši práci ručíme svým jménem.