Měření koncentrace rtuti – jaké jsou první výsledky

V červenci 2017 jsme pořídili zbrusu nový přístroj do naší ordinace, a to zařízení na měření hladiny koncentrace rtuti Jerome® J405. Momentálně jsme jediná zubní ordinace v České republice, která je vybavena tímto špičkovým přístrojem, který dokáže přesně detekovat koncentraci rtuti v ústní dutině pacienta, ale také hladinu odpařené rtuti v ordinaci po odstranění amalgámových výplní. Jaké jsou výsledky po prvním měsíci měření? Sami jsme z nich překvapeni.  

Tento přenosný analyzátor je vybaven jedinečným patentovaným snímačem, který slouží k přesnému měření úniku rtuti. Zařízení je schopno detekovat hladinu rtuti od 0,001 do 0,999 mg/m3 během několika okamžiků. Ve světě je využíván mnoha obory. Například v Americe tento přístroj využívají k detekci hladiny rtuti ve vnějším ovzduší útvary jako požární sbory, Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), Hazmat a další vládní agentury.

Ve stomatologii s ním můžeme monitorovat například hladinu rtuti, která se do úst odpařuje během žvýkání klasické žvýkačky, nebo při klasické ústní hygieně. Primárně však tímto přístrojem ověřujeme hladinu rtuti během odstraňování amalgámových výplní, kterou provádíme pomocí metody formulované IAOMT.

Jak přístroj funguje a jaké jsou výsledky?

Měření probíhá trubicovou sondou, která po vložení do úst změří hladinu vypařené rtuti, která unikla například po lehkém přečištění zubu s amalgámovou výplní běžným zubním kartáčkem.

Tak také probíhalo naše první měření, při kterém jsme měli hned první nález:

Naměřené výsledky hodnoty byly alarmující. Naměřili jsme 65,82 mcg/m3 rtuti. Tato hodnota značně překračuje nejvyšší přípustnou koncentraci pro pracovní podmínky (50 mcg/m3) a přípustný expoziční limit (20 mcg/m3).

Ovšem další měření dopadlo ještě hůře. Tentokrát jsme měřili malou amalgámovou výplň, tvořenou už před deseti lety. Hodnota se zastavila na neuvěřitelných 252,9 mcg/m3 .

Amalgám do úst nepatří, a pokud stále váháte, podívejte se, jak o něm píší samotní výrobci: Rizika amalgámu zveřejněná samotnými výrobci