Podohradská 1704/1, 155 00, Praha - Stodůlky, Česká Republika
+420 777 295 555

Čelistní kloub

PŘÍČINY ONEMOCNĚNÍ ČELISTNÍHO KLOUBU

Čelistní neboli temporomandibulární kloub (TMK) Vám může způsobit řadu zdravotních problémů:
 • bolesti hlavy
 • ucha,
 • obličeje,
 • zubů,
 • ramen,
 • krku,
 • lupání či vrzání v čelisti a její omezená pohyblivost.
Všechny tyto potíže mohou být příznakem jeho dysfunkce.

Poruchy čelistního kloubu nemívají jedinou příčinu, ale bývají výsledkem souběžného působení několika faktorů. Mezi nejvýznamnější z nich patří:

 • jeho přetížení vlivem vady skusu,
 • úzké horní čelisti,
 • asymetrické polohy horní čelisti,
 • chybějících nebo povystouplých zubů,
 • vadné posturální funkce (vadného držení těla).

Příčinou mohou být také chyby při ortodontické léčbě nebo nekvalitní protetika, např. vysoké či nízké zubní výplně nebo náhrady.
Nepodceňujte potíže, které pociťujete při pohybech dolní čelisti, a navštivte naši ordinaci. Předejdete tak závažným problémům. Máme dlouholeté zkušenosti v léčbě onemocnění čelistního kloubu. Poradíme Vám a účinně Vám pomůžeme.

Dislokace kloubního disku

Nejčastější poruchou čelistního kloubu je změna polohy kloubního disku – chrupavčité destičky, která je fixovaná vazy uvnitř kloubu. Za normálního stavu zůstává disk v prostoru mezi kloubní hlavicí a jamkou a pohybuje se spolu s dolní čelistí. Při dislokaci je tomu ale jinak – v klidové poloze úst je vychýlen směrem dopředu (je před kloubní hlavicí) a při otevírání úst se pak vrací do fyziologické polohy (reponuje).

Při repozici cítí pacient loupání. To je počáteční stav poruchy, v němž se dá kloub ještě celkem snadno vyléčit. Pokud se ale delší dobu neléčí, vazy, které disk fixují, se stále více roztahují, až se disk zcela přestane vracet a stává se překážkou omezující otevírání úst. V tomto stadiu, označovaném jako dislokace disku bez repozice, je z kloubu vytlačována mazací hmota, v důsledku toho se zhoršuje stav chrupavky, a pokud kloub není léčen, dochází postupně k poškozování kostí.

ČELISTNÍ KLOUB

REZERVUJTE SI TERMÍN ONLINE

Pokud máte zájem o naše služby. Můžete si snadno ve 4 krocích rezervovat vyšetření na den a čas, který vám vyhovuje.

Diagnostika, vizuální analýza

BioPAK a T-Scan. Vzhledem k tomu, že onemocnění kloubu škodí nejvíce měkkým tkáním, které nelze zachytit rentgenem, je občas nutné také vyšetření pomocí MRT (magnetické rezonanční tomografie).

LÉČBA ČELISTNÍHO KLOUBU

Léčba čelistního kloubu

Základním cílem je vrátit dislokovaný kloubní disk na jeho fyziologické místo, do prostoru mezi hlavicí a jamkou, aby kloub mohl správně fungovat. K tomu používáme několik druhů nákusných dlah, buď repozičních, nebo dekompresních. Dlahy se mohou podle potřeby střídat. Důležité je průběžně sledovat stav kloubu a pravidelně upravovat dlahu podle aktuálního stavu kloubu.
Úspěch léčby závisí na tom, v jakém stadiu onemocnění byla zahájena. Ale i pro nejtěžší případy existuje řešení, které dokáže zmírnit symptomy onemocnění a zlepšit kvalitu života.